VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2010-06-21
photo


EUR/USD vid avgörande
I EUR/USD gäller behåll köpta positioner på en fortsatt förstärkning av euron mot den nordmerikanska dollarn, men på kort sikt har vi en säljsetup.

[image]

 EUR/USD. Dagsgraf med trendlinjeanalys

Dagsgraf

EUR/USD har avancerat direkt från en lägre botten till tidigare topp vid 1.2600. Det fattas dock några pips, punkter, men det som är värt att tänka på ur en teknisk synvinkel är att den senaste bottnen var lägre än tidigare och såldes är det några steg kvar tills dagstrenden skiftar till fallande.

Den ny lägre botten bör återtestas för ett skifte, det är då vi kan se hur mycket säljkraft det finns kvar för att eventuellt köpa men trendbrottet. Går kursen nu direkt upp till en högre topp, saknas återtestet av tidigre botten och det innebär att efterföljande rekyl kan komma att bli riktigt stark.

På några dagar sikt kan EUR/USD säljas bankt om kursen i dag bryter ned under onsdgens inside day-stapel.

Den som köpte på den positiva divergensen mellan MACD-histogrammet och priset, läs tidigre analys, bör dock inte oroa sig över den kortsiktiga inside day-stapeln.

Rekommendation
Behåll köpta positioner, vänta dock med nya köp. Den kortsiktige aktören säljer blankt på ett falskt utbrott från en inside daystapel.

Henrik Hallenborg

 
1 2 3 4 5 6 Nästa Sista Sid 1 av 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
 
 
 
 
 
 
 
Annons