10-07-29 |
Koppar i köpzon
Koppar har skiftat den fallande trenden till stigande och då köparna är aggressiva, kan köp göras på nästa dipp.
![[image]](/images/reklam/metastock468x60.gif)
BT-kanalen Istället är det köppositioner som gäller då uppgången vi nu ser sker med kraft. Den nya högre pristoppen ligger utanför trendkanalen, över det övre bandet, och den höga breda toppen i MACD-indikatorn bekräftar trenden som stark. Då vi nyligen haft ett medelvärdeskors, där 18 EMA skärt upp över 55 EMA, innebär det att både den kortsiktiga och långsiktiga trenden står redo för ett skifte. Enligt vår handelsmodell köper vi då svaghet. Nästa rekyl är såldes köpvärd i koppar, men varifrån och när, har vi inte en aning om. Vi kan bara lägga upp råvaran på vår bevakningslista och hoppa på om kursen rekylerar. Rekommendation Att ta position
Koppar. Dagsgraf med BT-kanalen
Sedan början av april har kopparpriset varit ledande på nedsidan. Den fallande trenden var väl värd att följa men då kursen nu noteras vid en högre topp, efter en högre botten, är det hela överspelat.
Köp svaghet, entré kan göras om kursen rekylerar ned till 18 EMA.
Entré kan göras i terminen HG, ETF:en JJC eller ett Open End certifikat: OEC KOPP RBN. Den som söker lite hävstång kan köpa MINILING KOPP E med en hävstång på nästan 4 och stop loss på 5 940.![]()
Henrik Hallenborg





