GÖR TILL FAVORIT
2010-08-10
photo


Köp eller sälj oljan

Efter en kort konsolidering är det dags att placera ut köp- och säljorder i oljan. Entré på några dagars sikt kan komma att bli aktuellt redan i dag.

 


Råolja. Dagsgraf 

Inside day

Efter gårdagens konsolidering i råoljan är det dags att trejda utbrott på kort sikt, några dagar. Vår setup är enkel: köp om gårdagens högsta passeras, sälj blankt om lägstanoteringen passeras och gör ett lappkast om vi får ett falskt utbrott.

Ett lappkast innebär att vi t. ex. återköper en kort position och går lång om kursen först bryter ned med sedan tvärvänder inom fyra dagar eller att vi säljer en köpt position och går långt om lägstanoteringen passeras fyra dagar efter ett utbrott upp. För ett exempel på ett falskt utbrott, se naturgas längre ned.

Det tekniska läget för oljan är rekyl mot den fallande dagstrenden. Vilket innebär att den som trejdar på lite längre sikt bör använda en eventuell dipp för köp, förslagsvis vid 18 EMA.

Det gäller att hålla isär inside day setupen från trendtrejding i dagsgrafen, det är två olika tidsskalor, även om vi utgår från en dagsgraf i båda.

Rekommendation
Trejda inside day-stapeln. På lite längre sikt gäller köp på rekyl.

Att ta position
Entré kan göras i terminen CL eller USO som är en ETF på olja. Det går också bra att trejda minis. För vår inside day-setup kan MINILONG OLJA S användas med en hävstång på 13,45 och stop loss på 78. För en kort position är det MINISHRT OLJA H som lockar med en hävstång på 7,51 och stop loss på 87,86.


Naturgas. Dagsgraf

 
Tidigare artiklar på Börstjänaren:
Börstjänaren
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


BT-annons

 
BT-annons
 

© Copyright Morningbriefing Börstjänaren AB 2011
bluearrow