|
2010-08-24
|

Trendskifte i NCC
Trendlinjeanalys Men på bara några dagar har vi vi haft ett misslyckat försök att ta ut tidigare topp som sedan lett till en ny lägre lokal botten. Det innebär att dagstrenden skiftat till fallande, den aggressive gör såldes exit på köpta positioner och säljer NCC blankt på ett utbrott med en nödutgång något över tidigare topp. Att köparna för några dagar sedan inte orkade driva kursen till en högre topp, var det första svaghetstecknet sedan trenden startade i början av maj. Andra varningen kom vid trendlinjebrottet och när vi sedan fick en lägre botten, var det en bekräftelse på att säljarna stod redo att ta över. Det som nu krävs för att vi skall sälja en rekyl blankt med BT-kanalen, är en fortsatt rörelse ned där det inte råder någon tvekan att trenden skiftat. Vi väntar alltså på ytterligare en bekrfätelse och det för att öka på träffsäkerheten (dock ej lönsamheten) i systemet. Rekommendation
NCC. Dagsgraf med trendlinjeanalys
Det kan gå fort när en teknisk trend skiftar, ofta så snabbt att man inte hinner ställa om sig. För bara någon månad sedan låg NCC på vår shoppinglista och allt var frid fröjd. Köparna dominerade och entré kunde göras på svaghet, rekyl.
Köp är inte aktuellt i NCC, istället kan aktien säljas blankt på trendskiftet. Rekylhandlare får dock invänta mer data, för att försäkra sig om att skiftet är äkta, och sedan sälja på tillfällig styrka.
| 2010-08-24 | Trendskifte i NCC |
| 2010-06-24 | Diamant i NCC |
| 2010-05-12 | Sälj NCC nu! |
| 2010-04-28 | Blanka NCC! |
| 2010-03-31 | Ny stopp i NCC |
| 2010-03-17 | NCC: köpläge |
| 2010-03-03 | NCC: intressant först vid utbrott |
| 2009-09-30 | NCC: stark trend |
| 2009-08-31 | NCC: mycket mer att ge |
| 2009-06-18 | Update: NCC |
| 2009-05-13 | NCC: på entrénivå |
| 2008-09-19 | NCC: framtidens köp |
| 2006-11-29 | NCC: utstoppad |
| 2006-11-13 | NCC: stark grund |
Lita aldrig på centralbankschefer!
Trejda nästa våg i euron
Psykologin i trender
Trendskifte i Meda
Potential i Boliden
OMX tar paus
Vad gör man?
Årets trejd
Göran Högberg presenterar en långsiktig strategi som har goda förutsättningar att slå de flesta hedgefonder och naturligtvis alla vanliga fondförvaltare, med råge. (Artikeln är gratis men kräver en inloggning på Börstjänaren)
Läs mer >
Havre harvar i räjong
Det är varken i guld, silver eller olja vi förväntar nästa starka trend, utan i spannmål. Vete, majs, sojabönor och havre står redo att bryta ut från en längre tid med sidledes rörelser.
Läs mer >
BT Play: Fråga Göran
Se inspelningen av onsdagens Trejdingklubb där vi hade Oracle Night, Börstjänarens krönikör Göran Högberg svarar på frågor och analyserar marknaden.
Läs mer >
OMX vid en högre topp
Trenden i OMX är stark och stigande både på kort och lång sikt, varför man bör applicera trendföljande strategier som gör entré på rekyler.
Läs mer >
Stiltje i swissy
Sedan den schweiziska centralbanken bestämde sig att försöka knyta valutan mot euron har swissy knappt rört på sig. Sedan mitten av 80-talet har vi dock sett en enorm rörelse.
Läs mer >
Sirapsega trender
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.
Läs mer >
DAX: Stor Stark
DAX-indexet är kraftigt överköpt och trenden är stark stigande, väl värd att följa. Men tajmingen för köp är usel!
Läs mer >
Strategisnack!
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.
Läs mer >








