|
2010-08-27
|

Brasiliens trender
![[image]](/images/reklam/metastock468x60.gif)
Bovespa. Månadsgraf med trendlinjeanalys Månadsgraf
Volatiliteten har varit enormt hög de senaste åren i det brasilianska aktieindexet Bovespa. Det innebär goda möjligheter för kortsiktig handel samtidigt som långsiktiga investerarnas nerver sätts på prov. För att komma tillrätta med nattsömnen måste positionsstorleken anpassas.
Frågan man, som alltid, ställer sig är: skall vi köpa eller sälja?
Eftersom vi analyserar en långsiktig graf, och trenden är positiv, bör vi köpa och behålla långsiktiga positioner tills trenden skiftar till fallande. Med långsiktiga positioner i en analys av månadsgrafen avser vid 2-6 år. Först om säljarna nu tar över och grafen ovan visar på en lägre botten bör man göra exit på dessa.
Det ger oss en nödutgång på redan köpta positioner vid 55 000. Men på frågan om det är köpläge får vi lov att zooma in något och analysera ett kortare tidsperspektiv. Indexet befinner sig som sagt i köpzon, grönt ljus, men det är svårt att tajma ett köp i måndasgrafen.
Bovespa . Veckograf med trendlinjeanalys Veckograf Eftersom veckotrenden är bekräftad som negativ, börjar vi bli intresserade av att sälja indexet blankt. Det som blir avgörande är dagsgrafen, det är i den vi kan dansa in med den långsiktiga trenden om den stämmer överens med den kortsiktiga.
I veckografen kan vi se samma trend som I månadsgrafen; den starka rörelsen upp i fjol. Men eftersom vi zoomat in kan vi se de kortsiktiga svängningarna tydligare.
Bovespa är då mycket intressant ur en teknisk synvinkel, eftersom det vi ser kan användas i en skolbok för hur ett trendskifte går till: i början av detta år återtestades fjolårets topp, när sedan rekylbottnen passerades i mars föll kursen till en ny lägre botten efter ett trendlinjebrott.
Det var första svaghetstecknet sedan början av år 2009 och det bekräftade veckotrenden som negativ. Månadsgrafen blinkar alltså grönt, men i veckografen fick vi redan förre sommaren starkt rött ljus för köp. Direkt efter utbrottet följde en rekyl upp, det är helt normalt att kursen snabbt återhämtar sig efter ett tekniskt utbrott, möjligen för att ge ett falskt lugn åt nervösa investerare.
För att veckografen skall skifta färg till grönt, krävs en ny årshögsta d.v.s. en ny högre topp. Som teknisk handlare har man då två allternativ, antingen köper vi just när utbrottet sker, när kursen går upp över tidigare topp, eller på efterföljande rekyl.
För att summera vår analys så här långt kan vi konstatera grönt ljus i måndagsgrafen, vilket betyder behåll positioner på flera års sikt, rött ljus i veckografen, vilket innebär avvakta med nya köp på några års sikt. Det betyder också att vi på några månaders sikt kan sälja indexet blankt med den fallande trenden, om nu dagsgrafen bekräftar.
Dagsgraf Vår andra möjlighet är att invänta ett utbrott; men vi måste då först först identifiera ett horisontellt tekniskt stöd, vilket just nu saknas. Så när det gäller blankning får vi vänta tills det gröna ljuset i dagsgrafen skiftar till rött. Summering Rekommendation Att ta position
Bovespa. Dagsgraf med BT-kanalen
Dagsgrafen visar att det är köparna som håller i rodret på kort sikt. Det innebär att man inte behöver ha så brottom med att agera på trendskiftet i veckografen. Först när säljarna tar över också på kort sikt, är trenden i veckografen värd att följa.
I grafen ovan har vi markerat ut en relativt bred trendkanal, volatiliteten är således hög. Men inom denna kanal kan vi se en lägre topp och botten längst till höger. Zommar vi in ytterligare ett steg, till en 60-minutersgraf skulle det helt klart och tydligt visa på en fallande trend.
Det som krävs för att vi skall sälja blankt är att säljanra först visar lite aggresivitet, vilket då visar sig med en stark rörelse ned. Först efter ett nytt ben ned kan efterföljande rekyl säljas blankt.
Den riktigt långsiktiga trenden är stigande, behåll köpta positioner på några års sikt men köp inte nya eftersom veckografen visar på svaghet.
Först om tidigare topp i veckografen passeras skiftar den fallande veckotrend till stigande och det är först då man kan köpa. Eftersom säljarna dominerar i veckografen är det blankningar på några månaders sikt som är aktuella.
Tajmingen med blankade positioner gör vi i dagsgrafen, men då kursen nu pendlar inom en stigande trendkanal är man lite för tidigt ute, på kort sikt har köparna kontrollen.
Blankning med veckotrenden blir aktuell först om dagstrenden ger oss en teknisk entrénivå. Köp med dagstrenden är inte aktuell eftersom veckotrenden är negativ, köppositioner gäller först vid en ny årshögsta.
Avvakta ett trendskifte i dagsgrafen och sälj blankt, nya köp på lång och kort sikt är intressant först om Bovespa når en ny årshögsta.
Bovespa kan köpas genom Open End certifikar Brasilien; OEC BRAS RBN.![]()
Henrik Hallenborg
| 2010-08-27 | Brasiliens trender |
Lita aldrig på centralbankschefer!
Trejda nästa våg i euron
Psykologin i trender
Trendskifte i Meda
Potential i Boliden
OMX tar paus
Vad gör man?
Årets trejd
Göran Högberg presenterar en långsiktig strategi som har goda förutsättningar att slå de flesta hedgefonder och naturligtvis alla vanliga fondförvaltare, med råge. (Artikeln är gratis men kräver en inloggning på Börstjänaren)
Läs mer >
Havre harvar i räjong
Det är varken i guld, silver eller olja vi förväntar nästa starka trend, utan i spannmål. Vete, majs, sojabönor och havre står redo att bryta ut från en längre tid med sidledes rörelser.
Läs mer >
BT Play: Fråga Göran
Se inspelningen av onsdagens Trejdingklubb där vi hade Oracle Night, Börstjänarens krönikör Göran Högberg svarar på frågor och analyserar marknaden.
Läs mer >
OMX vid en högre topp
Trenden i OMX är stark och stigande både på kort och lång sikt, varför man bör applicera trendföljande strategier som gör entré på rekyler.
Läs mer >
Stiltje i swissy
Sedan den schweiziska centralbanken bestämde sig att försöka knyta valutan mot euron har swissy knappt rört på sig. Sedan mitten av 80-talet har vi dock sett en enorm rörelse.
Läs mer >
Sirapsega trender
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.
Läs mer >
DAX: Stor Stark
DAX-indexet är kraftigt överköpt och trenden är stark stigande, väl värd att följa. Men tajmingen för köp är usel!
Läs mer >
Strategisnack!
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.
Läs mer >








