VECKA 24
Tisdag
09
Juni
BT-annons
2011-02-16
photo


Stark trend i HM
Utsikterna för Hennes & Mauritz är inte så ljusa för de närmsta veckorna. För att det tekniska skall skifta krävs noteringar över 230 kr, tills dess gäller blankning med trenden.

http://borstjanaren.se/images/article_images/img5/teknisk.analys.hennes.mauritz.png

Dagsgraf med BT-kanalen

BT Kanalen
Hennes och Mauritz noteras i en "bearflag", en fortsättningsformation där bekräftelse och säljsignal kommer vid en ny lägre botten. Vi trejdar dock inte denna formation då vi föredrar att göra entré på rekylen, före ett eventuellt utbrott.

Att trenden är stark ser vi främst på MACD-histogrammet som bildat en ny låg botten. I vår senaste analys kom vi dock fram till att trenden var svag, men då histogrammet fortsatte ned - som ett resultat av att den kortsiktiga trenden fortsatte accelerera snabbare än den långsiktiga - bekräftar det nu rörelsen ned och vi kan gå in med blankning vid 18 EMA.

Den naturliga nödutgången ligger vid 230 kr och första mål är tidigare botten vid 204 kr. Just nu vet vi, av egen erfarenhet och statistik, att det är runt 70 procents sannolikhet för ett återtest av 204 kr före det att 230 kr passeras.

Entrénivån ligger på 214 kr, röd linje i grafen ovan.

Rekommendation
Gå kort, säj blankt vid 18 EMA, röd linje, i dag 214 kr men faller för varje dag. 

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 Nästa Sista Sid 1 av 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
 
 
 
 
 
 
 
Annons