VECKA 24
Torsdag
11
Juni
BT-annons
2012-02-14
photo


Lugn inledning på veckan
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.



S&P 500

Snittregionen för S&P 500 är nu nere i 14 punkter om dagen. I slutet av förra året pendlade indexet runt 30 punkter om dagen. Vi konstaterade då att det var perfekt klimat för daytrading. Efter en period med låg volatilitet hade det åter igen börjat svänga. I dag är det lite tuffare igen att daytrada S&P 500; vi brukade ta position efter en rekyl på 2-3 punkter, kan vi få 1-2 är det en stark rörelse i dag.

Klicka här för en graf över volatiliteten och S&P 500!

På kort sikt har S&P 500 svårt att bryta sig ut ur en konsolidering. När kursen väl lämnar detta område, kan det dock vara på tiden att vi får en lite starkare rörelse, men det är inget man bör räkna med. Klicka här för en graf!

Olja
I tre dagar har brentoljan hållit sig kvar på höga nivåer vid $118. Att gå kort och blanka denna urstarka rörelse är mot alla odds. Köp istället med trenden vid en eventuell dipp.

I naturgas ser vi nu ett återtest av tidigare botten. Får vi en ny högre rekyltopp, kan man köpa på utbrott till en ny trend. Vi skulle då få ett klassiskt trendskifte, 1-2-3 sättuppen.

Spannmål
Vi har nu en fin sättupp för att trejda vete på kort sikt, se dagens trejd. Trendföljare bör sedan tidigare vara lång antingen på utbrott eller rekyl.

Spekulanterna ligger enligt CFTC fortfarande med stora blankade positioner, tvingas de återköpa kan det gå fort upp. I Ukraina kan 40 procent av vintervetet ha blivit förstört av frostnätter ned mot 30 grader Celsius.

Socker Bomull
Spekulanternas net long-position i socker minskade något under förra veckan. Det intressanta är dock att antalet öppna kontrakt fortsätter att öka kraftigt. Intresset för socker ökar, efter en längre tids konsolidering bör vi vara nära ett utbrott.

Rent tekniskt är det perfekt för utbrottshandel med en pyramidstrategi (BT Utbrott). Stöden inunder är svaga, vilket även motstånden är. Applicera strategin BT Utbrott, köp eller blanka sedan beroende på åt vilket håll kursen går.

Även i kaffe ser vi intresset öka, antalet öppna kontrakt har på bara några månader ökat från 140 000 till nästan 190 000. Trenden är fallande, vi har tidigare gått igenom hur man skulle ta sig in med blankade positioner. Det är fortfarande upplagt för fritt fall. Här har vi en marknad där korrelationen med den globala ekonomin är förhållandevis låg, lagren (som just nu ökar) har så mycket större inverkan.


Dollarindex
Efter kraftiga fall förra veckan inledde valutaparknaderna med en dag i stiltje och insidesdagar.

I många fall ser vi rekylsättupper; köp gäller vid 18 EMA enligt BT kanalen t ex. pundet, kiwi, loonie och aussie.


Stock picking can't be reduced to a simple formula or a recipe that guarantees success if strictly adhered to."
Peter Lynch

http://borstjanaren.se/images/article_images/img4/www.png

 

http://borstjanaren.se/images/article_images/img4/teknisk.analys_1_308.png

Vete
Trejda vår vår kortsiktiga strategi Henry Boy, i BT Chart finner du exakta nivåer för denna sättupp, klicka här!



NFIB Small Business Optimism Index
[Report][Bullet7:30 AM ET

ICSC-Goldman Store Sales
[Bullet7:45 AM ET

Retail Sales
[Report][Star]8:30 AM ET

Import and Export Prices
[Report][djStar]8:30 AM ET

Charles Plosser Speaks
8:45 AM ET

Redbook
[Bullet8:55 AM ET

Ceridian-UCLA PCI
[Bullet9:00 AM ET

Business Inventories
[Report][djStar]10:00 AM ET

4-Week Bill Auction
[Bullet11:30 AM ET

Dennis Lockhart Speaks
5:40 PM ET

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nästa Sista Sid 1 av 74
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
 
 
 
 
 
 
 
Annons