VECKA 24
Torsdag
11
Juni
BT-annons
2012-02-22
photo


Dow 13 000, spekulenter köper olja
I våra dagliga morgonmöten går vi igenom aktiemarknaden, råvaror, valutor och kommer med dagliga köp- och säljtips. Vi presenterar även dagens graf, information om vad som händer under dagen samt en intressant trejd.



13 000
Dow Jones skapade i går rubriker när indexet steg upp över 13 000. En del analytiker anser att det är en viktig psykologisk nivå som man bör ta hänsyn till. Det stämmer att jämna nummer ibland kan skapa vinsthemtagningar eller utlösa en serie köpstoppar. Problemet är bara att det är så svårt att tjäna pengar på, det är svårt att lägga upp en strategi för Dow Jones noteringar kring 13 000, det är inte en given vinsthemtagningsnivå.

Om man bortser från den jämna siffran, noteras indexet i ett område fritt från närliggande motstånd, vilket är mer intressant. Det innebär att trenden mycket väl kan komma att fortsätta obehindrat, så snart säljarna är klara vid 13 000.

Klicka här för en graf!

Först 1000 punkter högre upp har Dow Jones ett motstånd som kan sätta stopp för dagens tjurrusning.

S&P 500
Även S&P 500 och Nasdaq var i går uppe och nosade på rekordnivåer. Men det är just ingen aktivitet i marknaden, kurserna rör sig sakta upp. Det innebär att nästa rekyl förmodligen blir kraftig, så kraftig att de flesta inte vågar köpa.

Dippen kan också tänkas bli kraftig eftersom vi inte har några närliggande rekylbottnar inunder som stöttar upp. Stöden inunder är svaga.

Problemet med att försöka trejda rekylen ned, är att den oftast kommer så oväntat, när man är utstoppade efter en serie misslyckade försök.

Bästa sättet att vara med när det bär utför är att trejda intradaytrenden i t ex. en 60-minutersgraf.

Guld och silver
Efter ett ja till ett andra stödpaket till Grekland, tog både guld och silver fart upp. Det vi ser i tekniska termer är ett återtest av tidigare topp. Passeras tidigare högsta bekräftas dagstrenden som positiv, men vänder priset nu ned, är tidigare rekylbottnar mycket viktiga. Får vi se en lägre botten efter ett misslyckat försök att ta ut de toppar som just nu testas, är det negativt, då kan man förvänta sig lägre priser framöver.

Men så länge kursen håller sig över tidigare rekylbotten, är allt frid och fröjd, man bör nu behålla redan köpta positioner. Tajmingen för entré i dag är inte den bästa, då kursen snart börjar bli överköpt.

Olja
Nu har även WTI-oljan vaknat till liv. Med kraft har kursen brutit sig ut ur tidigare räjong. I oljan bör man vara trendföljare, detta kan vara inledningen på en resa upp mot en ny alla tidernas högstanotering.

Man behöver inte fundera så mycket på varför det stiger, att det stiger är så mycket viktigare.

Det är dock inte svårt att förstå varför oljan skenar i pris: minskat utbud, Europas oljetillförseln har minskat kraftigt som följd av politiska beslut.

Reserverna från Saudiarabien som var tänkta att hålla ned priset verkar inte räcka så länge.

Spekulanterna ligger med den största net long-positionen sedan början av förra året, både i WTI och Brent, se dagens graf längre ned. Förmodligen blir det denna grupp, spekulenterna, som i media kommer att få ta skulden för det höga oljepriset. Men ju mer spekulenterna köper, desto bättre!

Deras köp talar ju om för marknaden att det råder brist av oilja, de ger producenterna en snabb och tydlig signal om att öka produktionen; olja, kakao eller kaffe, vilken marknad det gäller har inte så stor betydelse, spekulenterna gör marknaden mer effektiv och därmed sänker de priserna för konsumenten. Det är regleringar och förbud som leder till prisökningar, inte spekulation.

Det höga oljepriset kommer nu att slå extra hårt mot Spanien, Italien och Grekland, eftersom de är stora köpare av olja från Iran. De länder som redan är nere för räkning, får alltså ytterligare en snyting.



Dollarindex
På kort sikt börjar majors nu röra sig åt olika håll, trenden i den nordamerikanska dollarn blir därmed allt mer tveksam.

I dollarindexet hade vi en sättupp för blankning för några dagar enligt strategin BT Kanalen, klicka här för en graf!

Men mot yen, uppvisar dollarn enorm styrka, den japanska centralbanken är åter inne och styr, vilket bidragit till enorma svängningar den senaste veckan.

Då trendskiftet i EUR/USD varit lite tveksamt, har det gått lite bättre för valutakorset EUR/JPY. Euron är starkare mot yen än i förhållande till dollarn, det tekniska i denna graf bjuder in till trejding, köp på eventuell rekyl.

Klicka här för en graf över EUR/JPY!


Long, high winning streaks make news and get talked about at parties, but they are newsworthy for the very reason that they are rare.

Max Gunther

 http://borstjanaren.se/images/article_images/img4/tg.png

 

 http://borstjanaren.se/images/article_images/img4/teknisk.analys_1_371.png

Stålbolag SLX
Trejda rekylen med strategin BT Kanalen, i BT Chart finner du exakta nivåer för denna sättupp, klicka här!



MBA Purchase Applications
[Bullet7:00 AM ET

ICSC-Goldman Store Sales
[Bullet7:45 AM ET

Redbook
[Bullet8:55 AM ET

Existing Home Sales
[Report][Star]10:00 AM ET

4-Week Bill Auction
[Bullet11:30 AM ET

5-Yr Note Auction
[Bullet1:00 PM ET

 
Börstjänaren

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Nästa Sista Sid 1 av 74
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
 
 
 
 
 
 
 
Annons