Köplägen i Large Cap-aktier

Det ser nu lite bättre ut för aktier och därmed kommer vi att börja köpa till portföljen. Eftersom OMX, men även de amerikanska börserna och europeiska indexen, nu bryter upp mot högre toppar efter misslyckade försök att ta ut tidigare bottnar är det bara köp vid kan göra.
Tiden för blankning är således över för denna gång. Nu köper vi starka aktier som rekylerar ned mot den stigande trenden. Vårt första krav är att trenden skall ha pågått så länge så att 18 EMA noteras över 55 EMA.
Det kravet fyller Hennes & Mauritz som nu tar plats på trejdningslistan. Faller kursen ned till 18 EMA, snittvärdet för de senaste 18 dagarna, köper vi. I dag ligger vår entrénivå på 234 kr, men stiger något för varje dag. Du finner alltid den senaste nivån helt gratis i BT Charts.
Nödutgången placeras något under tidigare botten vid 205 kr, vilket är en mycket bred stopp. Vi riskerar alltså 30 kr, men potentialen är så mycket mer. Procentuellt har vi en enorm stopp, men vid placering av stoppen måste man ta hänsyn till volatiliteten.
Förra veckans köp i Consolidated Edison har börjat bra, det tekniska läget är nu återtest av tidigare topp, varför det är dags att förbereda vinsthemtagning på första delen.
I dollarindexet går det dock desto värre då kursen faller efter ett misslyckat försök att ta ut tidigare topp. Vår nödutgång flyttar nu upp till något under tidigare rekylbotten.
I blankningarna SKF, Alfa Laval och Volvo kommer vi att ge tillbaka hela vinsten i den andra delen om marknaden fortsätter upp. Det är nackdelen med att använda en släpande nödutgång. Fördelen är att man håller sig kvar i starka och långvariga trender.
Utöver HM ser banksektorn mycket intressant ut just nu. Där har vi en relativ styrka mot övriga marknaden. För att vi skall köpa bolag som Swedbank, Nordea och SEB krävs dock först en lite kraftigare uppgång, som den vi ser i Handelsbanken som blir vårt första val. Skulle vi nu få en rekyl ned till 18 EMA tar vi in aktien i kanalportföljen.
Bland aktier för blankning är Getinge vårt första val. Men eftersom marknaden just nu uppvisar styrka, är det långa positioner vi söker i första hand. Eventuellt kan en blankning i Getinge bli aktuellt om OMX åter vänder ned och den momentum vi nu ser i uppgången helt stannar av.

| 2013-05-20 | Riskfri guldtrejd |
| 2013-05-13 | Portfölj: Fokus på köp |
| 2013-05-05 | Portfölj: Nytt köptåg! |
| 2013-04-29 | Portfölj: Urstark trend att följa |
| 2013-04-22 | Portfölj: Fler blankningar |
| 2013-04-15 | Portfölj: guldblankning |
| 2013-04-08 | En blankning rullar in! |
| 2013-03-26 | Portfölj: både köp och blankning |
| 2013-03-18 | Grön portfölj i slöa trender |
| 2013-03-10 | Portfölj: 3 blankningar! |
| 2013-03-05 | Nytt avslut i portföljen |
| 2013-02-25 | Portfölj: Köp vid nödutgången! |
| 2013-02-19 | Bemästra dig själv! |
| 2013-02-11 | Portfölj: Vinsthemtagning |
| 2013-02-04 | Portfölj: fortsätt att köpa med trenden |
| 2013-01-28 | Portfölj: en lång en kort |
| 2013-01-21 | Portfölj: lång olja! |
| 2013-01-14 | Portfölj: riskfritt! |
| 2012-12-03 | Portfölj: gå och fiska! |
| 2012-11-26 | Portfölj: paus |
| 2012-11-19 | Portfölj: ny blankning |
| 2012-11-12 | Portfölj: fokus på blankning |
| 2012-11-05 | Portfölj: nära riskfritt! |
| 2012-10-28 | Portfölj: sälj Japan |
| 2012-10-22 | Portfölj: 100% lång |
Förbered köp av Apple
Svag trend i guldaktier
Nikkei, olja och kiwi
Morgonmöte – Nikkei rusar i ett motståndslöst område, oljan kan stå inför en ny trend och i kiwi gäller rekylhandel.
Läs mer >
Dow Jones, guld och dollarindexet
Morgonmöte – Dow Jones är överköpt, guldet noteras vid ett avgörande lägre och i dollarindexet gäller aggressivt köp.
Läs mer >
Riskfri guldtrejd
Portföljen fortsätter att fokusera på köp av aktier, i guld och den australiensiska dollarn gäller dock blankning.
Läs mer >
1 vinnare av 10!
FAVORIT I REPRIS från 2009: En undersökning av American Securities Administrators Association (NASAA), visar att bara 1 spekulant av 10 går med vinst. Val av analysmetod är inte avgörande för framgång, det är istället förmågan att följa ett system, antingen tekniskt eller fundamentalt, som skiljer ut vinnaren.
Läs mer >
Börsstämningen på topp
Centralbanker höjer och sänker alltid räntan mer än vad som behövs då de förlitar sig på ekonomiska modeller.
Läs mer >
OMX, silver och dollarindexet
Morgonmöte – OMX kan köpas på rekyl, silver noteras vid ett avgörande läge och trenden i dollarn är åter starkt stigande.
Läs mer >
AKTIER
RÅVAROR
STATISTIK
KÖP & SÄLJ
| Message: |











